İçeriğe geç

Yeni Yapay Zeka Dil Modeli GPT-4 Kullanıcılarına Açıldı!

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

OpenAI, en gelişmiş dil modeli olarak bilinen GPT-4’ü sundu. Dil modeli, ileride ChatGPT’de daha geliştirilmiş metin üretimi ve resimle iletişim kurabilmemize yardımcı olacak. Son zamanların en popüler yapay zeka modeli ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, en gelişmiş dil modeli GPT-4’ü resmi olarak tanıtımını gerçekleştirdi. ChatGPT’nin sahip olduğu özelliklere yenilerini ekleyen GPT-4, şirketin yaptığı açıklamaya göre “her zamankinden daha yaratıcı ve işbirlikçi” hale gelecek. OpenAI, GPT-4’ün problemleri çözebilme noktasında ChatGPT’den çok daha ileride olduğunun altını çiziyor. GPT-4, ChatGPT’nin temelini meydana getiren GPT-3,5’ten nerdeyse her alanda gelişmiş dil modeli olarak kabul ediliyor. Şirket, yeni dil modelinin ABD’de yapılan Hukuk Fakültesi Kabul Sınavı (LSAT) gibi geçerliliği olan sınavlara katıldığını, elde ettiği sonuçların GPT-3,5’ten daha iyi olduğunu iletti. LSAT sonuçlarına göz attığımızda, GPT-3,5’in 149, GPT-4’ün ise 163 puan aldığını görüntülüyoruz. Yeni yapay zeka aracı, girdiği bütün sınavlarda GPT-4’ten daha iyi sonuç elde etmiş. 

GPT – 4 Fotoğraf Yükleme Özelliği Devrede

GPT-4 ChatGPT’nin en büyük eksisi, yalnızca metin odaklı olmasıydı. Yani ChatGPT’de fotoğraflar ile ilgili işlem gerçekleştirilemiyordu. GPT-4, bu problemi çözerek, fotoğraf ile GPT-4’e komutlar verebiliyor hale gelecek. 

Yukarıdaki örnekte, GPT-4’ün istek ve öneriler üzerine harekete geçti ve bu fotoğrafı şöyle yorumladı: Bu görüntüyle ilgili olağandışı şey, bir adamın hareket halindeki bir taksinin üzerine takılı bir ütü masasında ütü yapmasıdır

Bu yorum GPT-4’ün görsel yorumlama özelliğine sahip olduğunun göstergesi. GPT-4’ün fotoğraf konusundaki yeteneklerini fotoğraf yorumlama olarak açıklarsak, hakkını yemiş oluruz. Varsayalım ki yapmak istediğiniz bir internet sitesi var fakat kodlama bilgisine sahip değilsiniz. Siz yalnızca bir fotoğrafa o sitenin taslak görüntüsünü çizdikten sonra sisteme yükleyeceksiniz. GPT-4, o siteyi meydana getirmenize yardımcı olacak kaynak kodları HTML, CSS ve JavaScript olarak sunacak. Tabii isterseniz React gibi dillerle de aynı arayüzü ve fonksiyonları elde edebilirsiniz. GPT-4 yeni özellikler GPT-4, ChatGPT gibi yasaklı konular da mevcut olacak. Şirketin yaptığı açıklamalarda, yeni dil modelinin izinsiz konularla ilgili cevap verme ihtimalinin %82 düştüğü söyleniyor. 

GPT-4’ün Eksiklikleri Neler?

GPT-4 GPT-4, GPT-3,5’ten çok daha gelişmiş olsa da bilinen problemler konusunda ChatGPT’den farkı neredeyse yok. OpenAI, bu yapay zeka aracının “uydurma” bilgi verebileceğini söylüyor. Ek olarak şiddetle alakalı içeriklerle zararlı metin gibi ChatGPT’nin bilinen problemleri, büyük ölçekte GPT-4’te de var. Bu sebeple uzmanlar direkt olarak bu yapay zekanın verdiği bilgileri kullanmak yerine burayı kolaylaştırıcı bir araç olarak kullanmayı öneriyor. Fikir ve ilham alma konusunda destek alarak işlerinizi hızlandırmak için kullanabilirsiniz. Direkt olarak verdiği tüm bilgileri doğru saymak şu an için tam anlamıyla doğru olmayacaktır.

Peki GPT-4 Nasıl Kullanılacak? 

OpenAI, GPT-4’ü herkesin erişimine açtı. Fakat GPT-4’ü kullanmayı tercih eden tüketicilerin, aylık 20 dolar ücret ödemeleri ve “ChatGPT Plus” abonesi olması gerekmektedir. 

ChatGPT kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha fazla güncel bilgi ve haber için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Gelecek haberlerde görüşmek üzere.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com