İçeriğe geç

44 Milyar Dolara Alınan Twitter’ın Güncel Değeri Düşüşte!

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter çalışanlarına ilettiği bir e-postada platformun güncel değerini açıkladı. Peki, Twitterwın güncel değeri ne kadar? İşte tüm detaylar ve daha fazlası yazımızda.

Elon Musk, Twitter’ın güncel değeri hakkında net bir ifade kullanarak değerinin 20 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ünlü iş adamı, geçen ekim ayında Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı.

Geçen yıllarda dünyanın en zengin insanı olarak anılan Elon Musk’ın Tesla, SpaceX, Neuralink -bazen de Boring Company- ile sıklıkla gündeme gelmesine alıştık. Fakat ünlü iş adamı bir yıldır ilk önce satın almak daha sonra da satın almamak için uğraştığı Twitter platformu ile gündeme geldi. Görünene göre Twitter’ın güncel değeri, geçen yıl satın alma için uğraştığı şirkete istinaden daha değersiz görüyor.

The New York Times’ın paylaştığı habere göre Elon Musk, çalışanlarına bir mail gönderdi ve Twitter’ın güncel değeri 20 milyar dolar olarak iletti. Musk, altı ay önce platformu satın almak için 44 milyar dolar ödedi ve değer kaybının yarısından daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

“Twitter’ın 4 Aylık Parası Kaldı”

Elon Musk, iletilen e-postayı yeni bir hisse senedi programını açıklamak amacıyla gönderdi. Musk’a göre Twitter, mali olarak gelgitli bir halde ve kasadaki paranın sıfırlanmasına sadece 4 ay kaldı. Musk, şirketi iflastan kurtarmak ve işleri yeniden rayına koymak amacıyla toplu işten çıkarma ve maliyetten kısmak gibi köklü değişikliklerin yapılması gerektiğine işaret ediyor.

Twitter’ı Musk’ın satın alınması ile beraber şirketin mali defterlerinin şeffaf bir şekilde paylaşılma zorunluluğunu kaldırdı. Doğal olarak şirketin maddi durumuyla alakalı bir şeffaflık söz konusu dahi olamaz. Yine de Musk’ın platformu satın almasının ardından reklamverenlerin platformdan uzaklaştığını, şirketin ciddi anlamda gelir kaybıyla karşı karşıya kaldığını ve iflasın eşiğinde olduğunu direkt olarak Musk’ın açıklamalarından biliyoruz.

Twitter’ın Güncel Değeri, Snapchat’ten Bile Az

Musk, The New York Times’ın platformla alakalı yorum isteğine cevaplamadı. Fakat Musk’ın da dediği gibi platform için 20 milyar dolar değer biçiliyorsa durum gerçekten de kötü olabilir. Türkiye’de çok ünlü olmasa da globalde tekrar rağbet görmeye başlayan Snapchat’e, 18 milyar dolarlık bir değer biçiliyor ve günlük kullanıcı sayısı 375 milyon civarında.

Twitter’a ise Elon Musk satın almadan önce 237 milyon kullanıcı erişiyordu. Tabii ki Twitter ve Snapchat’in yapıları tamamıyla farklı fakat Elon Musk’ın Twitter’ı en azından ‘aldığı günkü değerine’ yakınlaştırması için ciddi anlamda köklü ve ‘olumlu’ yönde değişikliklere yönelmesi gerekiyor gibi gözüküyor.

Siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter’ın güncel değeri gelecek günlerde artışa geçer mi? Daha fazla güncel haber ve bilgi için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com