İçeriğe geç

Apple’ın Yeni Yapay Zeka Modeli İçin Çalıştığı Söylendi: Siri Bütün Soruları Cevaplayacak

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Son günlerde çıkan haberlere göre Apple, bütün imkanları ile yeni bir yapay zeka modeli üzerinde çalışmalar yürütüyor olabilir. Bu iddialara göre bu yapay zeka modeli, Siri’yi daha “akıllı” hale getirmek amacıyla kullanılacak. Yapay zeka yazılımları günümüzde herkesi koltuğundan edeceği yönünde değerlendiriliyor. Ancak bu yazılımlar sayesinde teknoloji her geçen gün daha da ilerliyor.

ChatGPT’nin geliştirilmesi ile beraber yapay zeka modelleri de günden güne daha da popülerleşmeye başladı. Google ve Microsoft gibi teknoloji sektörünün yıldızları gün geçtikçe bu modelleri kendi sistemlerine entegre etme gayesiyle çalışmalar yürütüyorlar. Diğer yandan Google ve Microsoft’un en büyük rakiplerinden biri olan Apple ise yalnızca (mevcut yapay zekalarına istinaden) bir takım makine öğrenimi sistemleri için çalıştığının altını çiziyor. Fakat yayınlanan bazı haberlere göre gerçekte Apple, görünenden çok daha büyük bir proje için çalışmakta. Varsayımlara göre Apple şu an gizli bir şekilde Siri’yi geliştirme çalışmalarını yürütüyor.

Yapay Zeka Desteği Dolaysız Bir Şekilde Siri’ye Katılabilir

AppleInsider’ın haberine göre Apple’ın çalışma grubundan olan birkaç mühendis, Apple’ın oldukça gizli bir şekilde ChatGPT’ye rakip olabilecek “yazı tabanlı yapay zeka modeli” için canla başla çalışmalar sürdürüyor. Üstelik bu haberleri Apple’ın Siri’den sorumlu mühendisleri de yalanlamıyor. Ek olarak birkaç eski Apple personelinin de bu konu ile alakalı sansasyonel iddiaları var.

Cupertino’lu teknoloji sektörünün bir numaralı eski mühendislerinden olan ve hala şirkette kaynaklara sahip olmasıyla bilinen John Burkey, NYT’ye yaptığı bir açıklamada geliştirildiği söylenen yapay zeka modelinin de takviyesiyle Siri’nin bütün veri tabanının yalnızca 6 haftada yenilenebileceğini fakat yavaş yavaş eklenecek yeni özelliklere karşın akıllı asistanın asla ChatGPT’den daha iyi olmayacağını emin bir şekilde belirtiyor. Ayrıca Burkey’e göre Apple, Siri’nin cevapsız bıraktığı bütün sorular için kendi yapay zeka modeli ile Siri’nin yeteneklerini bir üst aşamaya taşımayı hedef ediniyor.

Kıran kırana geçen bu yapay zeka yarışında şu an OpenAI ortaklığı ile liderliğe oturan Microsoft ve düzenli bir şekilde yeni yapay zekalar meydana getiren Google’a oranla rakiplerinin gerisinde kalan Apple, söylenen yapay zeka modelini Siri’ye uyumlu hale getirirse yarışın gidişatı tahmin edilemez olacak.

Peki, siz yapay zeka çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? İşimizi elimizden alacak diye endişe duyanlardan mısınız yoksa işlerimizi kolaylaştıracak diye sevinenlerden misiniz? Daha fazla güncel haber ve bilgi için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Gelecek haberlerde görüşmek üzere.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com