İçeriğe geç

TikTok Yatay Ekran Video Özelliğini Deniyor!

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

TikTok yatay ekran video özelliğini denediğini duyurdu. Dikey format içeriklerin en yoğun olduğu bu platformda yatay ekranda video izlemek artık mümkün hale gelecek. TikTok yatay ekran video özelliği üzerinde testler yaptığını bu konuda çalışmalar yaptığını açıkladı. Peki, özellik ne zaman aktif edilecek? İşte tüm detaylar ve daha fazlası yazımızda.

TikTok uygulaması, birbirinden eğlenceli videoların, trend şarkıların hatta şarkıları trend yapıldığı bir platform. Platform üzerinde çok sık radikal değişiklikler yapılmıyor. Genellikle diğer uygulamaların bu uygulama üzerinden ilham aldığını görüyoruz desek yanlış olmaz. Ama yetkililer kullanıcıları şaşırtarak farklı bir uygulamadan özelliği kendilerinde deniyor. Youtube’da kullanmaya alışık olduğumuz yatay ekran video izleme özelliği TikTok’ta deneniyor. 

TikTok yatay ekran video özelliğiyle telefonlardaki yatay pozisyon kullanılabilir hale gelecek. Yatay pozisyonda TikTok videoları bugüne kadar izlenemiyordu. Uygulama dikey formattaki videolara izin veriyordu. Bu yenilik özellikle Youtube platformunda alışık olduğumuz yataylığı kullanılabilir hale getirecek. 

Son zamanların en popüler uygulamaları arasında yer alıyor. Ayrıca yerini kolay kolay hiçbir uygulamaya kaptırmıyor. TikTok yatay ekran video özelliği açıklandığı andan itibaren kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Bu yeni özellik planlanan şekilde ilerlerse TikTok, Youtube’un ciddi bir şekilde rakibi olacak diyebiliriz.

TikTok, 2022 yılının başından itibaren kısa videolar yayınlanan uygulama olma algısını kırmaya başlamıştı. 10 dakikaya kadar olan içeriklerin yayınlanmasına izin vermeye başlayan uygulama artık özellikle uzun videolar için bu özelliği devreye sokuyor. Verilen bilgiler şu an için Youtube kadar profesyonel bir yatay izleme sunmayacağı yönünde. TikTok yatay ekran video özelliği şu an için arka planı siyah gösterecek. Yani yayınlanan dikey formattaki videolar yatay çevrildiğinde kenarlarda siyah alanlar olacak. Gelecek dönemlerde yatay format üzerinde farklı yenilikler yapılması bekleniyor.

Yapılan araştırmalara göre dikey videoların tamamının izlenme oranı yatay videolara oranla yüzde 90 daha fazla. Bu araştırma sonucu dikey videoların daha fazla tüketildiği yönünde. Ancak yine de bazı durumlarda yatay ekrana geçmek isteyen kullanıcıların olması TikTok’un bu özelliği denemesine yetti diyebiliriz. Kullanıcıların yüzde 30’luk bir bölümü, yatay formattaki videoyu izlemektense, bir sonraki videoya geçmeyi tercih ediyor. 

TikTok Yatay Ekran Video Özelliği Ne Zaman Aktif Olacak?

TikTok, dikey ekran uyumluluğuna sahip bir uygulama olarak biliniyor. Ancak kullanıcı taleplerine karşılık vermeyi amaçlayan firma, uygulamaya yatak ekran özelliği getiriyor. Test aşamasında olduklarını kabul etmelerine rağmen şu an için net bir tarih bilgisi paylaşılmadı. Yetkililer, bu özelliğin küresel çapta test edildiğini doğrulayan açıklamalarda bulundu. Ancak özelliğin tam olarak ne zaman aktif edileceği bilinmezliğini koruyor. Özelliğin net olarak yayınlanacağına dair bir bilgi de bulunmamakta. 

Peki, siz TikTok yatay ekran video özelliğinin test edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sosyal medya platformlarında dikey mi yatay mı video izlemeyi tercih ediyorsunuz. Daha fazla güncel haber için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz. Gelecek haberlerde görüşmek üzere.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com