İçeriğe geç

TikTok Uygulamasından 18 Yaşından Küçüklere Sınırlandırma!

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

TikTok uygulamasında vakit geçiren 18 yaş altı çocuklar için önlem alınıyor. Uygulamada oldukça fazla vakit geçiren 18 yaş altı büyük bir kitle mevcut. Bunu tespit eden yetkililer bu durumun önüne geçebilmek için yeni bir kararla gündemde. TikTok, ekran süresi özelliği ile 18 yaşından daha küçüklerin sosyal medya bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. İşte ayrıntılar…

Son zamanların en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından olan TikTok, 1 buçuk milyarı aşan kullanıcı sayısı sayesinde önemli bir kitle tarafından kullanılıyor. Platform, genç ve çocukları olumsuz yönde etkilediği nedeniyle pek çok kez büyük tartışmalarla gündeme gelmişti. Şirket, bu konuya el attı ve sınır getirdi.

18 Yaşından Küçüklere TikTok Ekran Süresi Sınırı 60 Dakika Olarak Belirlendi

Yapılan son araştırmalara göre genç ve çocuklar, sosyal medyada olması gerekenden çok daha fazla zaman harcıyor. Bu konu ile ilgili en dikkat çeken platformlardan biri olan TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcılar için çıkacak olan yeni özelliğini herkese duyurdu. Bu özelliğe göre TikTok ekran süresi limiti, bu yaş aralığındaki kullanıcılar için otomatik bir şekilde 60 dakika olarak ayarlanacak.

Uygulama, ayarlanabilir bir özellik şeklinde kullanıma sunulacak. Özelliğin kapatılması durumunda 100 dakikayı geçtiğinde TikTok, ekran süresi sınırının belirlenmesi için uyarı niteliğinde bildirim gönderiyor. Ayrıca platform, 13 yaşın altındaki kullanıcılar için varsayılan olarak 60 dakikalık bir sınır koyacak.

Diğer yandan platform, özellikle ABD tarafından oldukça yoğun bir baskı alıyor. Birçok habere göre TikTok, Çin’e önemli bilgileri sızdırıyor. Veri toplama usulleri ve siber saldırı tehlikesine karşı endişe yarattığı nedeniyle bazı ülkelerde yasaklandı.

TikTok, bugün buna benzer bir sebepten dolayı Türkiye’de de bir cezaya çarptırıldı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), sosyal medya platformu TikTok’a 1 milyon 750 bin Türk lirası para cezasının verildiğini duyurdu. Kararın sebebi ise ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin edilmemesi’ olarak gösteriliyor.

Siz 18 yaş altı bireylere TikTok süre sınırlaması getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu özellik yeterli olur mu? Daha fazla güncel haber ve bilgi için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com