İçeriğe geç

TikTok, ABD’de Yasaklanacak! 

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

TikTok uygulaması, z kuşağının yoğun ilgi gösterdiği uygulamaların başında geliyor. İlk çıktığı dönemlerde yoğun eleştirilere maruz kalan uygulama kısa sürede en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer aldı. Hatta zirveye çıkması hiç de zor olmadı diyebiliriz. Tiktok uygulaması dönem dönem farklı konularda gündeme geliyor. Şimdi ise yeni bir konu ile gündemde. TikTok ABD’de yasaklanıyor. Peki, yasak kimleri etkileyecek? İşte tüm detaylar ve daha fazlası yazımızda.

ABD, devlet çalışanlarına TikTok kullanmayı yasaklıyor. Kabul edilen yeni yasa, federal cihazlarda TikTok’a erişime izin vermeyecek. 

Son zamanlarda ABD’de şiddetli tartışma nedeni olan kısa video platformu TikTok için yasa kabul edildi. ABD Kongresi, TikTok’un federal hükümete bağlı kullanıcıların bütün cihazlarında kullanılmasını resmen engelledi. Habere göre ana şirket Çinli ByteDance, federal çalışanlarını cihazlar üzerinden takip ediyordu. 

ABD’de Devlet Çalışanlarına TikTok Yasaklandı

ABD’li Senatör Josh Hawley’in yürüttüğü son TikTok kampanyası Kongre’den olumlu geri dönüş aldı. “Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır” Yasası, 2023 mali yılı için onaylandı. 1,7 trilyon dolarlık hükümet finansman tasarısına eklenen yasa, ABD’deki devlet dairelerinde TikTok kullanılmasını yasaklıyor. TikTok’un ana şirketi ByteDance, kısa bir süre önce çalışanlarının casusluk yaptığını açıkladı. Bazı şirket çalışanları, bazı gazetecilerin ve özel bilgileriyle ilişkili küçük bir grubun ses kayıtlarını sızdırdı. Casusluk işin karışan çalışanlar ise şirketten çıkarıldı. 

Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır Yasası ise uygulamanın muhtemel tehlikeleri en aza indirgemek için çalışıyor. Senatör Hawley’in yaptığı açıklamaya göre, TikTok’un federal olarak verilen herhangi bir cihaz ya da ağ aracılığıyla indirilmesi ya da erişilmesi yasaklanacak. TikTok’un ABD sınırlarında tamamen yasaklamayı amaçlayan yasa, geçen günlerde kongrenin onayına sunulmuştu. Georgia Valisi Brian Kemp, güvenlik kaygıları nedeniyle eyalet çalışanlarının TikTok kullanmasını yasaklamıştı. 

Bildiğiniz gibi sosyal medya platformlarının şeffaflığı hakkında büyük bir tartışma mevcut. Daha öncesinde TikTok, algoritmalarının ve içerik denetleme sisteminin iyileştirilmesi amacıyla dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden olan Oracle ile masaya oturdu. 

Siz TikTok’un yasaklanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha fazla güncel haber ve gelişme için Blog sayfasını ziyaret edebilir ayrıca bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. 

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com