İçeriğe geç

Meta, Reklam İçin Yapay Zeka Özellikleri Açıkladı

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Yapay zeka araçlarına yapılan yatırımların geri kazanılması gerekmektedir. Bu noktada Meta, reklam verenler için üretilen yapay zeka özelliklerini açıkladı.

Meta, reklam verenlerin Facebook ya da Instagram reklamları için seçenek kopyalar meydana getirmelerine, metin istemleri ile arka plan oluşturmalarına ve görsel kırpmalarına destek olacak bir AI Sandbox’ı tanıttı. Böylece artık üretken yapay zekaların reklamlarında yer almaya başladı.

Reklamlara Yapay Zeka Güncellemesi

Yapay zeka, kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için büyük bir potansiyele sahiptir. İnternet kullanıcılarının çevrimiçi davranışlarını ve tercihlerini analiz ederek, yapay zeka algoritmaları reklamları kullanıcının ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun hale getirebilir. Yapay zeka, kullanıcılara ilgi duyabilecekleri ürünleri veya içerikleri önermek için kullanılabilir. Örneğin, bir e-ticaret platformunda yapay zeka, kullanıcının geçmiş satın alma alışkanlıklarını analiz ederek benzer ürünler veya alternatifler sunabilir.

Reklamlarda yapay zeka kullanımında ilk özellik, markaların reklamlarının mesajının orijinalini bozmamaya çalışırken diğer kitleler için aynı metnin farklı çeşitlerini yapmasına imkan sağlıyor. Arka plan oluşturma özelliği, kampanya için farklı unsurlar oluşturmasını pratikleştiriyor. Görüntü kırpma özelliği, şirketlerin sosyal medya postları, hikayeler ya da Reels benzeri kısa videolar gibi birçok ortam için farklı boyutlarda görseller yapılmasında etkili.

Şirket, bu yeni özelliklerin sadece bazı reklam verenlerin erişebildiğini ve temmuz ayında daha fazla reklam verenin kullanımına açılacağını iletti. Meta’nın açıklamasında, “Şu anda, bu ürünleri daha da iyi hale getirmek için kullanabileceğimiz geri bildirimleri hızlı bir şekilde toplamak amacıyla küçük bir reklam veren grubuyla çalışıyoruz. Temmuz ayında, bu özelliklerden bazılarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde ürünlerimize eklemeyi planlayarak daha fazla reklam verene erişimi kademeli olarak genişletmeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

İşte Beklenen Yeni Özellik Geldi

Meta’nın yapay zekalı reklamlarda yer vermeye başlayacağını herkes biliyordu. Geçen ay şirketin CTO’su Andrew Bosworth, Meta’nın reklamlar için üretken yapay zekâ teknolojisini tercih etmek istediğini demişti: “Birkaç ay önce yeni bir ekip kurduk, üretken yapay zekâ ekibi; çok meşguller. Muhtemelen Mark Zuckerberg ve Baş Ürün Sorumlusu Chris Cox’un yanı sıra benim de en çok zaman harcadığım alan bu.”

Meta, 2023 senesinin ilk çeyreği için çeyrek sonuçları olumlu yöndeydi. Şirket beklenenden daha fazlasını elde etti ve son üç çeyrekte ilk kez yıllık bazda gelir artışı yaşadı. Mark Zuckerberg, teknoloji devinin farklı yapay zekâ araçları ile ilgili çalışmalar yürütmesine karşın, Metaverse’e bağlı kalmaya karar verdi.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com