İçeriğe geç

Whatsapp, Mesaj Kilitleme Özelliği Geliyor

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

WhatsApp, en çok tercih edilen iletişim platformları arasında yer alıyor. Kendini sürekli yenileyen ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaya çalışan şirket bir yenilik haberi daha duyurdu. Whatsapp ekibi, sohbet kilidi adında yeni bir özellik getiriyor. Bu özellik, uygulamayı kullanırken sohbetleri gizleme imkanı sunuyor. Whatsapp konuşmalarında uçtan uca şifreleme gibi güvenlik önlemleri olsa da sohbeti gizlemeye dair bir özellik yoktu. Kullanıcıların bu yönde taleplerinin ardından ekipten sohbet kilidi adı altında yeni bir özellik geldi. Sohbet kilidi nedir? Neden ve nasıl kullanılır? İşte tüm detaylar yazımızda.

WhatsApp, kullanıcıların gizliliklerini korumasına yardımcı olan bir sohbet kilidi özelliği sunar. Sohbet kilidi, belirli bir sohbetin veya WhatsApp uygulamasının erişilebilirliğini sınırlayan bir güvenlik önlemidir. Bu özellik sayesinde, uygulama açıldığında veya belirli bir sohbeti görüntülemek istendiğinde ek bir güvenlik adımı gerekmektedir.

Sohbet kilidi özelliği, kullanıcıların WhatsApp mesajlarının ve medyanın başkaları tarafından görüntülenmesini önlemek için önemli bir araçtır. Özellikle, telefonunuzun başkaları tarafından kullanılabildiği veya elinizden çıktığı durumlarda gizliliği sağlamak için faydalı olabilir. Chat Lock “Sohbet Kilidi” adındaki yeni özellikle mesajlara ulaşmak isteyen kullanıcılar biyometrik kimlik doğrulaması yapmak durumunda kalıyor.

Whatsapp Sohbet Kilidi Nasıl Kullanılır?

WhatsApp uzun süredir dikkat çeken güvenlik önlemleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Meta’nın duyurduğu güncelleme Chat Lock özelliğini kapsıyor. Bu özelliğe göre kullanıcılar, bazı sohbetleri şifre ya da biyometrik kimlik doğrulaması ile gizleyebilecek. Uçtan uca şifreleme özelliğine zaten sahip olan WhatsApp, cihaza fiziksel olarak erişebilen kullanıcının mesajları okumasına izin veriyordu. Yeni özellik sayesinde uygulama farklı bir cihazda açık olsa bile sohbetlerin gizliliğini korumayı hedefliyor.

Meta’nın açıklamasına istinaden, Chat Lock aktif hale gelir ise sohbetler şifre ya da biyometrik korumalı bir klasörde tutulacak. Bu sohbetlerden gelen bildirimler ise gönderenin adını ya da mesaj içeriğini gözükmeyecek. Meta, Chat Lock’un WhatsApp’ta gizlilikle ilgili çalışmalarının daha başlangıcı olduğunun altını çizdi. Gelecek günlerde şirket, oturum açılmış farklı cihazlar için kilitleme dahil bazı yeni özellikler getirmek istediğini iletti. WhatsApp, yeni güncelleme ile kullanıcılara kişisel bilgilerini koruma imkânı sunacak. Yeni özelliğin ilk adımda Android ve iOS için geldiğini belirtelim.

Sohbet kilidi, WhatsApp ayarlarından etkinleştirilebilir ve yapılandırılabilir. Bu özelliği kullanmak isterseniz, WhatsApp uygulamasındaki gizlilik ayarlarını kontrol edebilir ve tercih ettiğiniz kilitleme yöntemini seçebilirsiniz.

Peki siz bu güncelleme ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Yararlı buldunuz mu? Daha fazla güncel haber ve bilgi için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com