İçeriğe geç

Deprem Anında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar 

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10’dan fazla şehri etkisi altına alan deprem neticesinde tekrar iletişimin öneminin farkına vardık. Gerçekten de depremin ardından iletişimi sürdürmek oldukça önemli. Öyleyse deprem sırasında ve ardından hayat kurtaran mobil uygulamalar neler? İşte hepimizin telefonuna yüklenmesi gereken uygulamalar!

Öncelikle deprem olmak üzere doğal afetlerde hayatınızı kurtarmaya yarayacak mobil uygulamalar listesi;

  1. AFAD Acil
  2. 112 Acil Yardım Butonu
  3. BiP
  4. Whistle
  5. AKUT – Güvendeyim
  6. Life360
  7. Earthquake
  8. Lastquake
  9. 7TP Erken Uyarı

AFAD Acil

AFAD Acil mobil uygulaması tek tıkla yardım alabileceğiniz oldukça etkili bir uygulamadır. Bu uygulamayla 112 acil çağrı merkezi ile internet üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Acil çağrı bildirimi verilmesinin ardından konumunuzu direkt bulan AFAD Acil her telefonda mutlaka yüklenmesi gereken uygulamaların en başında yer alıyor.

112 Acil Yardım Butonu

Bu uygulama ücretsizdir. Acil durumlarda sizin veya etrafınızdaki insanların yaşadığı acil müdahale yapılması gerektiren bir olayda bu uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle minimum sürede yardıma ulaşabilirsiniz.

Bridgefy

Bu uygulama internet gerektirmiyor. Bridgefy uygulaması, internete ulaşamadığınızda sadece Bluetooth özelliğiniz ile arkadaşlarınıza ya da ailenize ulaşabilirsiniz. Bridgefy yalnızca doğal afetler için değil pek çok durumda kullanmak için de tercih edilebilir.

BiP

Asıl amacı bir mesajlaşma uygulaması olan fakat birçok eklenti ve uygulamaya da sahip olan BiP, deprem anında da kullanılan uygulamalardandır. BiP’in Acil Durum Butonu’nda olan “Yardım İste” özelliği ile ihtiyaç durumunda arkadaşlarınızla veya yetkililerle iletişime geçebilirsiniz. Bluetooth ile de kullanılabilen bu özellik acil durumlarda oldukça önemli. BiP Acil Durum Butonu ile durumunuzu konumunuz ile beraber BiP mesajı ve SMS olarak operatörünüz fark etmeksizin ücretsiz bir şekilde gönderebilir ve tek tuşla yakınlarınızla bağlantı kurabilirsiniz!

Whistle Mobil Uygulaması

Whistle esasen bir düdük uygulamasıdır. Oldukça yüksek sesler çıkarabilen uygulama ile deprem ya da doğal afet anında sesinizi duyurabilirsiniz. Özellikle enkaz altında kalan insanların sesinin duyulması, kurtarma çalışmaların sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemli. Ayrıca, bu uygulama sayesinde konumunuzu yakınınızdaki insanlara gönderebiliyorsunuz.

AKUT – Güvendeyim

Akut – Güvendeyim, deprem veya doğal afet anında ailenize güvendeyim çağrısı yapmanızı sağlar. AKUT – Güvendeyim, bilgilerinizi daha önce belirlediğiniz kişilere iletiyor ve bu sayede o kişilere sizin güvende olduğunuzun bilgisini veriyor. En iyi yanı ise; bu uygulamayı kullanmak için internete gerek olmamasıdır. Ek olarak tek bir tuşa basarak istediğiniz kişilere konumunuz ile beraber çağrınızı da iletebilirsiniz. 

Life360 Mobil Uygulaması

Bu uygulama deprem sırasında cihazınızın GPS özelliğini kullanarak ailenizin veya sevdiklerinizin gerçek zamanlı konumuna ulaşarak size iletir. Uygulamanın ‘acil durum’ tuşuna basarak ihtiyaç duyulması durumunda mesajlaşabilir ya da yardım isteyebilirsiniz.

Earthquake

Bu uygulama diğerlerinden daha farklı olarak sizlere yaklaşan depremi öncesinden haber veriyor. Earthquake, depremlerin nerede gerçekleştiğini gösterir. Aynı zamanda acil durumlarda iletişim kurma imkanı da sunar. Depremden önce, deprem anında ve depremin ardından yapmanız gerekenler hakkında adım adım talimatlar verir.

Lastquake Mobil Uygulaması

Uygulama sismologlar tarafından geliştirilmiştir. Lastquake, depremleri hemen öğrenme, gerekli uyarılar ve yakınlarınızla kısa mesaj şeklinde iletişim kurma imkanı sunar. Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği deprem sırasında durumunuzu algılayıp yakınlarınıza kısa mesaj ile uyarı göndermesidir.

7TP Erken Uyarı

İnovasyon ödüllü bu uyarı sistemi, fay hatları üzerinde kurulan sismik hareket algılayıcı istasyonlarla öncü deprem dalgasını tespit ediyor ve telefonlara bildirim gönderiliyor. Uyarı, yıkıcı ikinci dalga gelmeden neredeyse 25 saniye zaman kazandırıyor.

Deprem gibi doğal afetler hayatımızın gerçeği. Doğal afetlere hazırlıklı olmak adına bu uygulamaların amaçlarını bilmeli ve kullanmalıyız.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com