İçeriğe geç

Depremzedelerimiz İçin Web Siteler!

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Ülkeyi derinden sarsan deprem haberi ardından gündem tamamen depremzedeler için neler yapılabilir sorusu oldu. Ülkede 7’den 70’e herkes yardımcı olabileceği konulara yöneldi. Yazılıcımlar ise bu tarz doğal afetlerde hayatı kolaylaştıracak çalışmalar yapmaya yöneldi. Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen, depremzedelerimizin rahatça erişebileceği ve yardım talep edebileceği web sitelerini sizler için bir araya getirdik.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan depremin üzerinden günler geçti. Son açıklanan veriler, deprem sonucunda binlerce ölü ve yaralının olduğu gözler önüne seriyor. Depremden sonra ülkemize maddi ve manevi yardımlar ulaşmaya başladı. Diğer yandan resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra vatandaşlar da depremzedelerimize destek olmak amacıyla çalışmaya başladı. Biz de depremzedelerimizin rahat bir şekilde erişebileceği ve vatandaşların yardım edip veya alabileceği web sitelerini sıraladık. İşte o web siteler ve amaçlarına dair detaylar.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan deprem, Kahramanmaraş haricinde Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Malatya, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Hatay’da da ciddi yıkımlara yol açtı. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza destek için geliştirilen web siteleri:

sesver.in

deprem.io

afetbilgi.com

sesver.in

Desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımızı ve yardım edebilecek vatandaşlarımızı bir araya getirmeyi amaçlayan web sitesi, otomatik bir şekilde konum paylaşma, sesli görüşme gibi pek çok özelliği ile hızlı müdahaleyi büyük ölçüde geliştirmeyi hedef alıyor. Siteye girdiğiniz anda karşınıza ”Yardım İstiyorum” ve ”Yardım Edebilirim” olmak üzere iki adet seçenek çıkıyor. O anki durumunuza göre seçeneğe tıklamanız gerekiyor. Bunun haricinde uygun olmayan davranışta bulunanlar için suç duyurusunda bulunulacağının altını çizelim.

deprem.io

Bu internet sitesi yukarıdakine benzer bir şekilde yardıma ihtiyacı olanları ve yardım edebilecekleri bir araya getiriyor. Bu web sitesinde sesli görüşme gibi özelliklerin tersine form doldurarak taleplerin ilgili yerlere iletilmesini hedef ediniyor. Siteye ilk girdiğinizde yardıma ihtiyacınız var ise ”Ben/Tanıdığım Enkazda”, ”Gıdaya İhtiyacım Var” ve ”Isınmaya ihtiyacım Var” seçeneklerini görüyorsunuz. Bunun haricinde yardımcı olmak istiyorsanız, ”Enkaz Altında Olanlar”, ”Gıda İhtiyacı Olanlar” ve ”Isınma İhtiyacı Olanlar” seçeneklerine tıklayarak gerekli bilgileri edinebiliyorsunuz.

afetbilgi.com

Bu web sitesi afet hakkında bilgilerin iletilmesine yardımcı oluyor. Geçici barınma noktaları, güvenli toplanma alanları, eşya bağışı imkanları ve Kızılay kan bağışı noktaları gibi oldukça önemli ve kritik bilgileri bir araya getirerek sizlere sunuyor.

Bu web siteler depremzedelerimizin hayatını normalleştirme sürecinde destek vermeyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Yardım almaya ihtiyacı olanları ve yardım etmek isteyenleri koordineli bir şekilde buluşturan bu web siteler büyük fayda sağlamaktadır. Sizler de az çok demeden bu web siteler aracılığıyla yardıma ihtiyacı olanlara ulaşabilir ve yardımda bulunabilirsiniz.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com