İçeriğe geç

YouTube Shorts Para Kazanma Özelliği Gündemde!

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

YouTube, kullanıcıların video yükleyebildiği, paylaşabildiği ve görüntüleyebildiği bir video paylaşım platformudur. 2005 yılında üç eski PayPal çalışanı tarafından oluşturuldu ve daha sonra 2006 yılında Google tarafından satın alındı. YouTube, kullanıcıların video yüklemesine, paylaşmasına ve görüntülemesine, oynatma listeleri ve kanallar oluşturmasına ve yorum bırakmasına olanak tanır. Dünyanın en popüler web sitelerinden biridir ve 90’dan fazla ülkede ve 80 dilde mevcuttur. Video sektöründe birinci olan YouTube, Shorts para kazanma özelliğinin ne zaman geleceğini duyurdu.  Uzun zamandır beklenen açıklama nihayet geldi. İşte herkesin merak ettiği o haberin detayları ve daha fazlası yazımızda!

Son yılların video sektöründe lider platformlardan biri olarak nitelendirilen YouTube, TikTok gibi kısa video hizmeti YouTube Shorts ile yenilik yaptı. Geçen nisan ayında Shorts için reklamları test eden şirket, içerik üreticileriyle reklam geliri verilerini paylaşacağını açıkladı. Bununla beraber gelir paylaşımı için tarihi iletti.  

1 Şubat’ta YouTube Shorts para kazanma özelliği devrede

Video sektörünün önemli şirketlerinden biri olan YouTube, 2020’de kısa video paylaşma özelliği YouTube Shorts’u açıkladı. Shorts kısmında da başarıya imza atmak isteyen şirket, içerik üreticilerine yeni bir gelir kapısı açıyor. YouTube, Shorts’ta gelir elde edilebilecek tarihi açıkladı.  

Şirketin yaptığı açıklamaya göre Shorts, 1 Şubat itibariyle daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Sebebi ise YouTube Shorts’un 1 Şubat’tan sonra YouTube İş Ortağı Programı’nın bir parçası haline gelecek olması. Ek olarak programdan bir gelir elde etmek isteyen üreticilerin yeni sözleşmeyi kabul etmesi zorunlu.  

Bununla beraber içerik üreticilerinin reklam gelirinden pay almaya devam edebilmesi amacıyla 10 Temmuz 2023’e kadar sözleşmeyi imzalaması gerekmektedir. Bu konu hakkında şirketin açıklaması şu şekilde: “YouTube’dan para kazanmaya devam etmek için YouTube İş Ortağı Programı şartlarının 10 Temmuz 2023’e kadar kabul edilmesi gerekiyor. İş ortakları 1 Şubat 2023’te (veya yeni şartları kabul ettikleri tarihte) Shorts reklam geliri kazanmaya başlayabilmek için yeni şartları kabul etmelidir.”  

Ayrıca YouTube, Shorts içeriklerindeki reklamlardan elde ettiği gelirin %45’ini içerik üreticilerine aktaracak. Bu ödemeler her ay gerçekleştirilecek. Şirket, içeriklerde telif hakkı olan müzikleri kullanmaya da izin verecek.  

Üreticiler, web veya mobilde izlenen videolardan ve diğer sitelerden gelen izleyicilerden para kazanabilecek. Programa başvurmak için gereken şartlar ise şunlar:  

  • Minimum 1.000 aboneye sahip olmak.  
  • Son üç ayda Shorts’ta minimum 10 milyon izlenme ya da hem YouTube uzun videolarda hem de Shorts’ta toplam 4.000 saat izlenmeye ulaşmış olmak.  

Konuyla ilgili YouTube’un yayınladığı açıklama ise şaşırtıcıydı. Yayınlanan açıklamada ise şu ifadeler vardı: “Short reklam geliri paylaşımı 1 Şubat 2023’te başlayacaktır. Para kazanan iş ortakları, Shorts görüntülemelerinden reklam geliri kazanmaya başlamak için Temel şartlar ile Shorts Para Kazanma Modülü’nü kabul etmelidir. Aksi takdirde Shorts Akışı reklamlarından para kazanamazlar.”  

Sizler YouTube Shorts para kazanma dönemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce YouTube Shorts para kazanma dönemi nasıl gelişecek? Daha fazla haber için buraya tıklayarak bizi Instagram’da takip edebilirsiniz.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com