İçeriğe geç

Sosyal Medya Yönetim Taktikleri

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Sosyal medya platformları bireysel kullanıcılar kadar markaların da vazgeçilmezi haline geldi. Küçük markalardan büyük markalara kadar birçok sektörden farklı isimler artık sosyal medyanın gücünden yararlanmayı tercih ediyor. Peki, sosyal medya platformlarında başarılı bir şekilde var olmak için neler yapılmalı? Sosyal medya yönetim taktikleri neler? İşte tüm detaylar yazımızda.

Organik Takipçilere Sahip Olmalısınız

Sosyal medya yönetim taktikleri arasında ilk sırada organik büyüme yer alıyor. Sosyal mecralarda yapılan en büyük hatalardan biri takipçi satın almak. Sosyal medya algoritmaları gerçek olmayan takipçileri tespit ederek hayalet takipçi olarak kabul ediyor. Algoritma, takipçilerinizle ortak özelliklere sahip kitlenin keşfetine düşmenizi sağlayacağı için hesabınız yine etkileşim verme ihtimali düşük hesaplara önerilmiş oluyor. Kısacası takipçi satın alma kestirme yoldan başarı gibi görünse de hesabınız için kötü bir işlemdir. Takipçi satın aldığı tespit edilen hesapların kapatılma ihtimali de var. Bu nedenle organik olmayan takipçiye sahipseniz bunları tek tek temizleyerek organik büyümeyi hedeflemelisiniz.

Hedef Kitlenizi Belirlemelisiniz

Hesap açmadan önce hedef kitleniz hakkında bilgiye sahip olmalısınız. Yer aldığınız sektör, çalıştığınız firma hangi gruba hakim? Siz hangi alandaki insanlara hitap etmeyi amaç edindiniz? Kaliteli bir pazarlama stratejiniz var ise hedef kitlenizi de doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin yaş aralığı, cinsiyeti ve alışveriş yönelimleri belirlenmesinin ardından bir sonraki adıma bu bilgiler doğrultusunda geçilmelidir. Sosyal medya yönetim taktikleri arasında büyük öneme sahip olan hedef kitle aşaması yönetim sürecinde etkileşim oranlarınızı artırmanıza yardımcı olur. İçeriklerinizi belli bir düzenle belli bir kitleye hitap ederek planlamanız doğru yolda olduğunuzu gösterir.

Hedef Kitlenize Uygun Sosyal Medya Platformunu Seçmelisiniz

Hedef kitlenizi belirlediyseniz bir sonraki adıma geçebiliriz. Her bireyin farklı sosyal medya kullanma şekli vardır. Ayrıca bu kullanım şekli yalnızca yaş grupları ile ilgili değil. Facebook, Instagram, Twitter kullanıcılarının birbirinden farklı profilleri var. Üzerinde uzun süre çalışarak belirlediğiniz hedef kitlenizin kullandığı sosyal medya uygulamalarını bularak o uygulamalara yönelmeniz daha fazla başarı elde etmenizi sağlar. Lüzumsuz yere her bir platform için zaman harcamaktansa en doğru platform üzerinden ilerleyerek daha kısa zamanda daha fazla verim elde edebilirsiniz. Ayrıca bütün sosyal medya uygulamalarının kendine has paylaşım hazırlama yöntemleri var. Siz de hedef kitlenize uygun platformu seçerek o platformun tarzına yönelmelisiniz.

Hedef Kitlenizi Analiz Etmelisiniz

Sosyal medya yönetim sürecinde bir diğer önemli konu hedef kitlenizi iyi analiz etmenizdir. Hedef kitlenizin aktif olduğu günleri ve saatleri analiz etmelisiniz. Analiz sonuçlarınıza uygun zamanlarda içeriklerinizi hedef kitlenize sunmalısınız. Örneğin, hedef kitleniz öğrenciler ise ilk önce okul saatlerini genel olarak tespit etmelisiniz ya da iş dünyasına yönelmek istiyorsanız çalışma aralıklarına ve öğle molalarına dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenizin yoğun oldukları yani sosyal medya ile ilgilenemedikleri zaman diliminde paylaşımlar yaparsanız bunları görme ihtimalleri oldukça düşüktür. Geniş ve çeşitli bir hedef kitle için özellikle akşam 19.30 – 21.00 saat aralığını tercih etmelisiniz. Herkesin görebilmesi, başka bir işle meşgul olmaması ve etkileşimde bulunabilmesi için daha uygundur.

İçerik Planı Oluşturmalısınız

Her alanda olduğu gibi sosyal medya yönetimi için de en önemli konulardan bir tanesi de planlı ilerlemek. Sosyal medya platformunuz ve hedef kitleniz için en uygun saati belirlediniz mi? O zaman artık sıra içerik planı oluşturmaya geldi. İçerik planınızı titiz bir şekilde hazırlanmasının ardından aylık olarak ortaya koymanız uzun vadede size artı olarak geri döner. Haftanın bazı günlerinde, düzenli ve devamlı yapacağınız paylaşımlar hem kendinizi unutturmamanız hem de aktif bir profil çizmek için iyi bir yöntemdir.

Aylık içerik planları o ayın özel günlerini, hedeflerinizi, paylaşımlarınızı ve eksik yönlerinizi görmeniz için bir fırsat iken ileride geriye dönük değerlendirme yapıldığında uzun vadede içeriklerinizin etkileşim oranını, hangi içeriğinizin hedef kitlenizin daha çok dikkatini çektiğini görmenize yardımcı olur. Ayrıca son dakika hataları veya sürprizleri gibi sosyal medya yönetiminde ortaya çıkabilecek problemleri büyük oranda engelleyebilir veya bunları minimuma düşürebilirsiniz.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com