İçeriğe geç

Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Marka bilinirliği, markalaşma süreci için büyük öneme sahiptir. Marka bilinirliği için halkla ilişkiler faaliyetleri ve reklamlar fazlasıyla etkili çalışmalardır. Başarılı bir reklam sonucu hedef kitleniz ürün veya hizmetinizi satın alır. Hizmet ya da ürününüzü beğendikten sonra ise düzenli bir müşteri elde etmiş olma olasılığınız yüksektir.

İletişim araçları günden güne gelişmeye ve çeşitlenmeye devam ediyor. Günümüzde ürün oluşturmak ve bunu hedef kitlelere sunmak oldukça kolay hale gelmiştir. Fakat piyasada uzun süre kalıcı olmak ve başarılı sonuca ulaşmak için bazı stratejiler belirlemek gerekir. Markalar, ürün veya hizmetlerini hedef kitlelerinin dikkatini çekecek şekilde sunmalıdır. Bu aşamada popüler kültürden ve gündemden yararlanmak markaları olumlu etkiler. Popüler kültürden yararlanan markalar, daha kısa sürede yayılabilir ve bilinir hale gelebilir. Günümüz şartlarında herkesin sosyal medyada uzun zaman geçirdiğini düşünürsek reklam ve pazarlama çalışmaları için sosyal medyadan daha uygun bir platform olmadığı gerçeği aşikardır.

Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Marka bilinirliği artırmak için günümüzde yapılabilecek birçok uygulama mevcuttur. Hedef kitleniz için planladığınız stratejileri popüler araçlar ile zenginleştirmek mümkün. Marka bilinirliği artırmak için neler yapabileceğinize gelin birlikte göz atalım.

Dikkat Çekici Kurumsal Kimlik Oluşturun

Markanızın kurumsal kimlik çalışma sürecinde dikkat çekici, modern ve marka hikayenize uygun tasarım çizgisinde ilerlemeye özen göstermelisiniz. Tüm hedef kitlenize hitap edebilecek tasarımlar ile akılda kalıcılığı sağlamalısınız.

İlgi Çekici Reklamlar Hazırlayın

İlgi çekici reklamlarda en popüler olan seçenek hiç şüphesiz viral konulardan yararlanmak ya da viral olacak bir fikir sunmaktır. Markanız tarafından yapılan bir reklamın viral hale gelmesiyle kısa sürede fazla sayıda kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Ya da hali hazırda gündemde olan bir konuyla markanızı mantıklı bir şekilde birleştirerek bir reklam kampanyası oluşturarak geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Viral bir reklam hazırlarken ya da hali hazırda viral bir konu üzerinde çalışırken halkın olumsuz tepkisine yol açmamaya özen göstermelisiniz.

Ücretsiz İçerik Sunun

Markanızı tanıtmanın en keyifli seçeneklerinden biri ücretsiz içerik sunmaktır. Sosyal medya hesaplarınızda, web sitenizde birbirinden eğlenceli ve bir o kadar faydalı ücretsiz içerikler sunarak geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Bu içeriklerde markanızdan, hizmet ya da ürünlerinizden bahsedebilirsiniz. Buna ek olarak markanızda çalışanlarla birlikte eğlenceli paylaşımlar yapabilir ya da gündemdeki konulardan oluşan faydalı bilgiler sunabilirsiniz. Platformları kendi özelliklerine uygun şekilde kullanarak videolardan, soru-cevaplardan, anketlerden yararlanarak etkileşim artırabilirsiniz.

İndirimler ya da Çekilişler Planlayın

Markanıza uygun şekilde indirimler ya da çekilişler planlayarak müşterilerinizi memnun edebilir bu süreçte de daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya kullanıcıları çekilişlere her zaman büyük ilgi göstermektedir. Siz de bundan faydalanarak hem geniş kitlelere ulaşabilir hem de hali hazırdaki takipçilerinizi markanıza olan bağlılığını artırabilirsiniz. Ayrıca bunu düzenli olarak yapmanız uzun vadede kalıcı takipçileriniz olması anlamına gelir.

Marka Bilinirliği Neden Önemlidir?

Marka bilinirliği, markaların hizmet ya da ürünlerini geniş kitlelere ulaştırma açısından önemlidir. Ürün ya da hizmetlerin satış oranlarını artırmak için markanın bilinir olması büyük önem taşır. Marka bilinirliği elde edilmesi sonucu markaya duyulan güven doğru orantılı şekilde artış gösterir. Müşterilerin markaya güven duyması çevrelerine de önermesi anlamına gelir. Bu da sağlam bir kitle oluşumu için oldukça istenen bir durumdur.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com