İçeriğe geç

Instagram Erişimi Nedir?

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Instagram Erişimi Nedir?

Instagram erişimi paylaşımlarınızın ulaştığı kişi sayısı anlamına gelmektedir. Örneğin, hikâyenizin izlenme sayısı eşittir Instagram erişiminiz diyebiliriz. Aynı hesabın paylaşımlarınızı birden fazla görüntülemesinin erişime herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. 

Instagram erişiminizi arttırmak mı istiyorsunuz? Hedefinizdeki erişim oranına ulaşmak için uygulamanın algoritmasını iyi analiz etmeniz gerekiyor. Instagram algoritması günden güne değişmeye devam ediyor. Kullanıcı sayısı arttıkça çeşitlilik de çoğalmaya devam ediyor. Erişim elde etmek eskisi kadar kolay olmamaya başladı. Peki, Instagram erişimi nasıl arttırılır? Instagram algoritma sistemi nasıl ilerliyor? Tüm detaylar yazımızda.

Öncelikle erişim ile gösterim kavramının birbirinden farklı olduğuna açıklık getirelim. Gösterim sayısı aynı kullanıcının birden fazla görüntülemesini de kapsamaktadır. Örneğin aynı kullanıcı bir videoyu birden fazla kez izledi gösterim sayısı kullanıcı ne kadar izlediyse o kadar artış gösterir. Erişim sayıları ise her kullanıcıda bir kere sayılmaktadır.

Erişimin iyi bir seviyede olduğunu takipçilerinizin yüzde kaçının gönderilerinize ulaştığını kontrol ederek tespit edebilirsiniz. Genele bakıldığında takipçilerin yaklaşık olarak %10’unun gönderileri gördüğünü söyleyebiliriz. Tabii bu yüzde sizin takipçi sayınıza göre farklılık gösterebilmekte. Az takipçiye sahip hesapların yüksek takipçilere göre daha yüksek erişime sahip olduğu bilinmekte. Büyük Instagram sayfalarının erişim hedefleri gönderilerde %15 hikâyelerde ise %2’dir. Az takipçiye sahip hesapların erişim hedefi ise gönderilerde %37 hikâyelerde ise %7. Uygulama algoritmaları zaman içerisinde farklılık göstereceğinden dolayı bu oranların sabit kalmamakta. Erişim düşüşü tespit ettiğiniz durumlarda ilgi çekici ve popüler konularda paylaşımlar yapmaya özen gösterebilirsiniz. Trend olaylar, görseller ve müzikler tercih ederek erişim artışı sağlayabilirsiniz.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram algoritması oldukça karmaşık bir sisteme sahiptir. Her hesaba gösterilecek gönderileri düzenleyebilmek adına güçlü bir algoritma kullanan uygulamada kullanıcıların önüne ne kadar çıkarsanız bu etkileşiminizi o derece arttırır. 

Algoritma Paylaşımları Neye Göre Önümüze Çıkarıyor?

Instagram’da vakit geçirirken önünüze düşen gönderilerin neye göre belirlendiğini hiç düşündünüz mü? Önünüze düşen gönderiler eski tercihlerinizi yansıtmaktadır. Reels izlerken tercih ettiğiniz videoda çalan şarkıyla alakalı art arda videoya denk gelmişsinizdir. Algoritma hangi videoda ne kadar zaman geçirdiğinizi tespit etmektedir. Bu tespitler sonucu size beğenebileceğiniz gönderiler sunmaktadır. Kısacası algoritma kullanıcıların tercih istatistiklerine dayanmaktadır diyebiliriz.

Instagram Erişimi Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Instagram erişimi arttırmak için gündemi takip ederek düzenli paylaşımlar yapabilirsiniz. Kitlenizi iyi tanımanız ve kitlenize uygun paylaşımlar yapmanız uzun vadede getiri sağlayacaktır. Ayrıca paylaşımlarınızda alanınızla alakalı hashtag tercih etmeniz, reelsformatında içerikler üretmeniz, içeriklerinizi paylaşan takipçilerinizin paylaşımlarını yayınlamanız, alakalı sayfaları gönderilerinize etiketlemeniz erişiminizi iyileştirecektir. Tüm bunların yanı sıra rakiplerinizi takip ederek trendleri yakalamanız fazlasıyla önemlidir.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com