İçeriğe geç

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Paylaş:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Dijital pazarlama teknikleri yeni dönemin popüler pazarlama faaliyetlerini kapsamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pazarlama teknikleri de değişim göstermektedir. Çağa uygun pazarlama teknikleri dijital dünyaya uygun alternatifler içermektedir. Hizmet ya da ürünler dijital kanallar sayesinde daha fazla müşteriye daha kısa sürede sunulabilmekte olup daha fazla verim alınmasını sağlamaktadır.

Dijital pazarlama teknikleri arasında popüler başlıklar şunlardır:

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Google Adwords Reklamları

Sosyal Medya

İçerik Pazarlaması

E-Mail Pazarlama

Influencer Marketing

Remarketing (Yeniden Pazarlama)

1. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, anahtar kelimeler ile işleyen bir pazarlama yöntemidir. Arama motorlarında aktif görünmek ve diğer sitelerden farklı olmak için SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Web sitesinde SEO faaliyetleri yürütmek site içi ve site dışı trafiğin artışını sağlamaktadır. Özellikle satış, marka bilinirliği ve güven arttırmak için SEO aracından mutlaka yararlanılmalıdır.

2. Google Adwords Reklamları

SEM (Arama Motoru Pazarlaması): Dijital pazarlamada önemli tekniklerin başında reklamlar gelir. Google reklam faaliyetleri sayesinde arama sonuçlarında öne çıkmanız mümkün. Kullanılan anahtar kelimelerle hedef kitleye ulaşılabilmektedir.

Video Reklamları: Video reklamlarıyla dijital pazarlamada rakiplerin önüne geçmek mümkün. Reklamlar, hedef kitleye uygun şekilde filtrelenerek potansiyel müşterilerin önüne çıkarılmaktadır.

Alışveriş Reklamları: Bu teknik, E-Ticaret üzerine çalışma gerçekleştiren sitelerin sıklıkla tercih ettiği dijital pazarlama teknikleri arasında yer alır. Google arama motorunda bulunan alışveriş bölümü aracılığıyla ürünler müşteriye doğrudan sunulabilmektedir.

3. Sosyal Medya

Sosyal medya platformları, dijital çağın en popüler araçları olarak değerlendirilmektedir. Büyük veya küçük her işletmenin faydalandığı sosyal medya reklamları kitleyle samimi bir bağ kurmayı sağlar. Sosyal medya pazarlaması, potansiyel müşterilere ulaşmak için en güçlü dijital pazarlama teknikleri arasındadır. Ürün ya da hizmet, markanın çizgisine uygun sosyal medya platformunda stratejik bir şekilde hedef kitleye sunulur.

4. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama yöntemi, reklamların organik bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Güncel bilgi, hizmet ya da ürün web sitelerinde kurgulanarak potansiyel kitleye sunulmaktadır. Etkileşim oranı yüksek dijital pazarlama teknikleri arasındadır.

5. E-Mail Pazarlama

Aktif bir şekilde kullanılan e-posta kanalları, hedef kitleye ulaşmanın kolay ve etkili yollarından biridir. Pazarlama yöntemlerinden biri olan e-mail pazarlama ile ürün ya da hizmet tanıtımı yaparken zamanlama ve hedef kitle belirlenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde gönderilen e-mailler spam olarak algılanacaktır. Doğru yönetildiğinde e-mail pazarlamayla geniş kitlelere ulaşabilir ve işletmenizin reklamlarını başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

6. Influencer Marketing

Son dönemlerin en popüler pazarlama tekniklerinin başında Influencer Marketing geliyor. Özellikle büyük markalar içerik üreticisi olarak tanımlanan yüksek takipçiye sahip kişiler aracılığıyla reklam veriyor. İş birliği içerisinde ürün ya da hizmet tanıtımı yapan Influencerlar müşterilerin alışveriş alışkanlıklarında etkili oluyor.

7. Remarketing (Yeniden Pazarlama)

Remarkating yöntemi, siteye giren kullanıcıları ağa dahil etme üzerine çalışmaktadır.. Örneğin kullanıcı farklı bir web sitesinde vakit geçirirken daha önce girdiği bir web sitede incelediği ürün ya da hizmetin reklamı ile karşılaşmaktadır. Bu dijital pazarlama yöntemi en büyük etkiye ve getiriye sahip diyebiliriz. Remarketing tekniğinde kullanıcıların web siteye tekrar giriş yapmaya ve ürünü satın almaya yönlendirilmesi gerçekleştirilmektedir.

Stay Connected

Diğer Yazılar

keşfet

Merkez Mah. Hasat Sk. Kamara No:52 İç Kapı No:1
Şişli/İstanbul 34381

P: +90 (549) 633 06 34

Bize yazın.
info@soditi.com